Metoda Owulacji Billingsa™ i osiąganie poczęcia

Dr Ewelyn Billings

W wielu ośrodkach na całym świecie gdzie nauczana jest Metoda Owulacji Billingsa™, większość szkolonych par przyszła po poradę w sprawie osiągnięcia poczęcia dziecka. Nie było to dziełem przypadku lecz jest być może miarą rosnącej w społeczeństwie niepłodności, ale również uświadomieniem faktu, że metody naturalnego rozpoznawania płodności mogą być w tym względzie bardzo pomocne.

Oszacowano, że około 20% par małżeńskich próbujących począć dziecko ma z tym kłopot. Jeszcze więcej par nic nie wie o niepłodności i jest nieświadoma tego, że w wielu przypadkach można ją pokonać w naturalny sposób przez powrót do czasu optymalnej płodności w cyklu. Niepłodność jest zwykle definiowana jako niemożność poczęcia dziecka po 12 -18 miesiącach współżycia seksualnego małżonków bez stosowania antykoncepcji.

Widoczna niepłodność może być spowodowana przez czynniki fizyczne lub psychiczne. Jednym ze znaczących czynników fizycznych może być wiek par małżeńskich, a szczególnie kobiet, kiedy jeszcze część z nich pali tytoń lub marihuanę. Podobnie gdy kobieta ma niedowagę lub nadwagę, wcześniej stosowała antykoncepcję, chorowała bądź miała infekcję lub uszkodzenie narządów rodnych. Jednym z czynników psychicznych może być stres z przepracowania, zmartwienie sytuacją finansową, lub inne problemy jak napięcie, strach i wina - być może małżonkowie obwiniają się nawzajem niemożnością poczęcia. Nadmierne ćwiczenia siłowe mogą również czasowo powstrzymać owulację. Menstruacja też może być zatrzymana lecz wróci wraz z powrotem owulacji przy wznowieniu normalnego program ćwiczeń.

Fizyczne powody niepłodności mogą być ujawnione przez dobry wywiad podczas podstawowego szkolenia lub w kartach obserwacji, które kobieta konsekwentnie prowadzi. Kiedy podejrzewa się takie problemy nauczyciel Metody Owulacji Billingsa™ powinien kobietę odesłać na badania lekarskie dla zdiagnozowania i możliwego wyleczenia problemu. Dobry nauczyciel w czasie szkolenia z pewnością zauważy możliwość zaistnienia czynnika psychologicznego. Można go złagodzić zalecając czas, wsparcie i praktyczną radę w celu uporania się z problemami dnia codziennego, taką jak sugestia, by w miarę możliwości małżonkowie wzięli urlop dla złagodzenia stresu i dać im czas na odejście od zwykłych problemów. Oczywiście jeśli trzeba to małżonków trzeba skierować po profesjonalną pomoc.

Ważność poprawnej informacji

Pierwszym i najważniejszym krokiem powinno być nauczenie kobiety codziennego rejestrowania stanu wydzielin odczuwanych i wido9znych w przedsionku pochwy. Zrozumienie oznak płodności - rozpoznanie śliskiego śluzu w przedsionku pochwy, nawet minimalnej jego ilości - umożliwi małżonkom określenie czasu współżycia w powiązaniu z najpłodniejszą częścią kobiecego cyklu. Wykres objawu dostarczy im koniecznych informacji do określenia Szczytu płodności. Płodność jest scharakteryzowana przez Szczyt, po którym następuje normalnej długości faza lutealna. Wzór hormonalny znajduje odbicie na wykresie. Jeśli doszło do zaburzenia płodności, wykres monitoruje kobiecy powrót do płodności. Wtedy lub w okolicy Szczytu płodności następuje poczęcie.

Niektóre kobiety mogą mieć śluz tylko w jednym lub kilku dniach w cyklu, a w pewnych przypadkach nawet tak ograniczona ilość wydzieliny nie jest wystarczająca do tego by plemnik mógł dostać się do jaja i je zapłodnić, pomimo, że badania hormonalne wykazują normalne występowanie owulacji. Szczególnie taki przypadek ma miejsce kiedy kobieta wcześniej stosowała antykoncepcję chemiczną, która zawiera 3 kierunkowy efekt uszkadzający jej system prokreacyjny: uszkadza ona system hormonalny wywołując efekt sterylizujący; zmienia śluz - efekt antykoncepcyjny; zapobiega implantacji - efekt wczesnoporonny. Jednakże, biorąc pod uwagę czas i cierpliwość, a czas nie jest tu przeszkodą normalnie funkcjonująca szyjka macicy, endometrium i system endokrynologiczny są w stanie się odtworzyć, kobieta rozpozna nawet ograniczoną płodność i para małżeńska będzie w stanie podjąć współżycie w czasie stosownym do poczęcia.

Wsparcie dobrego nauczyciela będzie nieocenione w czasie, który dla pary może się wydawać czasem bardzo długiego oczekiwania, nawet do dwóch lat lub dłużej. W społeczeństwie, które oczekuje natychmiastowego spełnienia się swoich pragnień, tendencją może być życzenie "wzięcia czegoś dla polepszenia śluzu". Jednakże kobieta powinna wiedzieć, że dobre odżywianie się, właściwy wypoczynek, regularne (niezbyt wytężone) ćwiczenia i pozytywna, zrelaksowana postawa są najlepszymi sposobami pozwalającymi naturze naprawić uszkodzoną płodność.

Faszerowanie kobiety estrogenami może wytworzyć "śluz wilgotny" lecz bez efektu płodności, a dodatkowo może wywołać uszkodzenie w postaci sterylizacji.

Badania medyczne, które można wykonać dla ustalenia przyczyny widocznej niepłodności, mogą zawierać; dla kobiet - badanie krwi dla określenia bieżących poziomów estrogenów, progesteronu, prolaktyn i testosteronu, tolerancji glukozy i oporu insulinowego; ultrasonografia, histerosalpinogram (dla zbadania drożności jajowodów) i badanie laparoskopowe; dla mężczyzn - można zlecić analizę nasienia chociaż próbka pobrana w wyniku masturbacji będzie dla wielu małżonków moralnie nieakceptowana i mniej użyteczna niż test Hubnera, który określa żywotność plemników w śluzie kobiecym z próbki śluzu pobranego z szyjki macicy w czasie zbliżonym do Szczytu płodności.

U niektórych par nie da się znaleźć przyczyny niemożności poczęcia, dziecka. Mogą one być kierowane przez swoich lekarzy do szukania pomocy w technologii wspomaganej reprodukcji lub w procedurze zapłodnienia in vitro. W ostatnich badaniach 358 par, które w ośrodkach nauczania Metody Owulacji Billingsa™ w Australii szukały pomocy w poczęciu dziecka, osiągnięto 78% wskaźnik zaistniałych ciąży, włącznie z 35% wskaźnikiem sukcesu dla par, u których zawiodła procedura in vitro lub technika wspomaganej reprodukcji. Więcej niż połowa kobiet, które brały udział w badaniach było wcześniej zaliczanych do pół-płodnych (nie mogły począć dziecka przez więcej niż 12 miesięcy), a u kobiet powyżej 38 roku życia wskaźnik sukcesu osiągnął 66%. Dziewięćdziesiąt pięć procent osób, które uczestniczyły w badaniach powiedziało, że Metoda Owulacji Billingsa™ umożliwiła im zrozumienie płodności i niepłodności, a 93% obiecało rekomendowanie tej metody innym.

Porady w osiąganiu poczęcia przy użyciu Metody Owulacji .Billingsa™

Małżonkom trzeba przekazać podstawowy instruktarz i poznać ich' historię. Następnie powinno się ich poprosić o prowadzenie karty obserwacji przy jednoczesnym powstrzymaniu się od współżycia. Ale jeśli kobieta rozpoznaje oznaki płodności w pierwszym miesiącu prowadzenia obserwacji - odczuwa śliskość lub miękkość oraz nabrzmienie sromu - to trzeba ich zachęcić do współżycia mimo że te objawy są obserwowane tylko sporadycznie. Należy ich poprosić by wracali na dalsze konsultacje w regularnych odstępach czasu.
 

Na pierwszym spotkaniu, kiedy można określić Podstawowy Model Niepłodności, należy zachęcić małżonków do wyrażania miłości przez podejmowanie współżycia zgodnie z Regułami Wczesnych Dni (patrz Biuletyn OMR&RC w Australii Nr 35, tom2, str. 23). Wydłużona abstynencja podczas oczekiwania na płodność w nadziei osiągnięcia poczęcia jest niewskazana i szkodzi ich związkowi.

Kiedy zauważona zostanie zmiana w Podstawowym Modelu Niepłodności małżonkowie powinni poczekać, aż rozwinie się odczucie śliskości. Tych parę dni czekania zapewni optymalne ilości plemników i umożliwi kobiecie poznanie rozwijającego się modelu płodności bez zniekształcenia go przez obecność płynu nasiennego. Współżycie w dniach odczuwanej śliskości i przez parę dni po Szczycie płodności stworzy najlepszą sposobność do zaistnienia poczęcia.

U kobiet mających trudności w rozpoznaniu odczucia śliskości pomocnym będzie nabrzmienie sromu. Dla kobiet z wcześniej rozpoznaną niedrożnością jednego jajowodu, nieocenionym będzie objaw węzła limfatycznego opisany przez Prof. Odeblada. Otóż w czasie zbliżonym do owulacji węzeł limfatyczny w pachwinie, po tej samej stronie co jajeczkujący jajnik, powiększa się do rozmiaru grochu i staje się drażliwy przy dotknięciu. Codzienne badanie tego zgrubienia uwidoczni jego powiększenie i drażliwość. Najlepiej badać go leżąc z rękami na dole brzucha i palcami wyprostowanym wzdłuż nogi tak, by środkowy palec wyczuwał pulsowanie tętnicy. Wtedy palec wskazujący znajdzie się nad powiększonym węzłem, który wskazuje stronę owulacji. Można więc tak zaplanować współżycie aby pominąć uszkodzony jajowód.

Przede wszystkim dyskretny i zrelaksowany nauczyciel spowoduje, że małżonkowie odzyskają cierpliwość i rozluźnienie, a przez solidne zrozumienie płodności będą w stanie zmaksymalizować swoje szanse zaproszenia dziecka do swojej rodziny.

Ten artykuł jest fragmentem z Atlasu Metody Owulacji Billingsa: wzory śluzu płodności i niepłodności; Evelyn Billings, John Billings i Maurice Catarinich. Wydanie piąte 1989, str. 51-55. Wydanie poprawione przez Dr Evelyn Billings 2009.

Tłumaczenie: Kazimierz Trojan